Konkurs w ramach projektu ThisPLACED rozstrzygnięty!

15 marca 2023

Z przyjemnością informujemy, że organizowany przez nas w ramach projektu ThisPLACED „Tu Umiejscowieni” konkurs na stworzenie pamiątki artystycznej nawiązującej do historii i wielokulturowości Dolnego Śląska został rozstrzygnięty!

Bardzo miło nam poinformować, że pierwsze miejsce w konkursie zajęła Pani Sara Derbis z pracą „Tajemniczy Dolny Śląsk”. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

Praca wykonana przez autorkę przy użyciu tabletu graficznego przedstawia młodego mężczyznę, w którego okularach odbija się stylizowany na neon napis „Dolny Śląsk”. Element ten, jak i również przyciągający uwagę wyrazisty kolor, który dominuje w całej kompozycji, nawiązują do sławnych neonów wrocławskich. Na drugim planie znajdują się z kolei konturowo wyrysowane formacje skalne Gór Stołowych oraz zarys Zamku Czocha. Obydwa elementy  wskazują na bogactwo oraz różnorodność kulturową i historyczną regionu. Kompozycja łączy współczesność, podkreśloną przez postać mężczyzny i neony kojarzące się z rozrywkową sferą życia na Dolnym Śląsku, a zarazem tradycję nawiązującą do licznych zabytków regionu.

Gest mężczyzny przykładającego palec do ust, demonstrujący próbę uciszenia nas, oraz trzymane przez niego w tej samej ręce złote klucze, wprowadzają tajemniczą atmosferę, podkreśloną dodatkowo przez zaciemnione tło. Stanowi to metaforę ukrytych skarbów, które nawiązywać mogą do nieprzebranych bogactw Dolnego Śląska, nieodkrytych jeszcze przez szerszą publiczność.

Praca idealnie wpisuje się w założenia konkursu i w ciekawy sposób opowiada o wielokulturowości Dolnego Śląska. Jeszcze raz gratulujemy autorce wygranej!