Kultura chiribaya z doliny Tambo

22 października 2018

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że ukazała się książka pt. „Kultura chiribaya z doliny Tambo”, której wydanie współfinansowane było przez Fundację Ochrony Krajobrazu. Publikacja ta stanowi niezwykle ważny wkład polskiej nauki w poznanie i zrozumienie kultury chiribaya – jednej z najbardziej interesujących, a jednocześnie najmniej poznanych kultur archeologicznych prekolumbijskiego Peru.

Autor, opierając się na własnych badaniach na rozległym cmentarzysku El Pino w południowym Peru, opisuje do tej pory nieznane ugrupowania chiribaya zamieszkujące pomiędzy VI a XV wiekiem naszej ery dolinę rzeki Tambo. Prace zaowocowały odkryciem kilkudziesięciu grobów zawierających zmumifikowane szczątki ludzkie oraz niezwykle bogate i doskonale zachowane wyposażenie grobowe.

Te przełomowe badania odbiły się szerokim echem zarówno w Peru, jak i w Polsce. Fachowy periodyk „Archeologia Żywa” uznał je za jedno z dwóch najważniejszych osiągnięć polskiej archeologii w roku 2010.

Książka zawiera także bezcenny, w pełni skatalogowany, pochodzących z kilkunastu różnych kolekcji zbiór naczyń stanowiący obecnie najszerszą i najbardziej zróżnicowaną kolekcję ceramiki chiribaya znajdującą się w rękach naukowców.

Zachęcamy do lektury!